یه تحلیل آزمون درست چه جوریه؟

تحلیل آزمون

یکی از مهم ترین مراحل در فرایند یادگیریه. به طوری که اگه آزمونی که میدین رو تحلیل نکنین، ارزشش رو از دست میدین . نکته خیلی مهم در این باره اینه که نباید فاصله زمانی بین فرایند آزمون و تحلیل زیاد بشه و ترجیحا توی همون روز آزمون، تحلیل رو انجام بدین.

در فرایند تحلیل در مرحله اول باید سوالات درست، نادرست و نزده رو در دفترچه مشخص کنین. ابتدا به سراغ سوالات درست میریم. شاید براتون سوال بشه که مگه سوالاتی که درست زدیم رو هم باید تحلیل کنیم؟ جواب بله است! به این صورت که دوباره اون سوال رو حل میکنیم و اگه دوباره به جواب صحیح رسیدیم، پاسخ مون رو با پاسخنامه چک میکنیم، چرا که ممکنه راه حل بهتری برای حل اون سوال ارائه شده باشه. حالا اگه نتونستیم به جواب درست برسیم پس احتمالا در یادگیری این مبحث مشکل داریم و یا به تعدادکافی تست حل نکردیم .

برای سوالات نادرست و نزده هم همین روند رو پی میگیریم. با این تفاوت که باید در سوالات نادرست بفهمیم که کجای کار رو اشتباه کردیم. آیا مشکل در فهم صورت سوال بوده یا در دام تستی طراح افتادیم یا بی دقتی در محاسبات داشتیم .

توی سوالات نزده هم همین روند رو پیش می گیریم که اون ها به دو دسته تقسیم میشن:

 دسته اول سوالاتی که در برخورد با اون ها تصمیم گرفتیم ردشون کنیم.حالا آیا تصمیم گیری در مورد نزدن این تست در فرایند آزمون درست بوده یا نادرست؟

 گاهی اوقات در حین آزمون به سوالاتی برخورد میکنیم که صورت اونها ممکنه دشوار به نظر بیاد اما راه حل ساده ای داشته باشن و در حین آزمون تصمیم میگیریم که این سوالات رو رها کنیم. نکته مهم اینه که باید این تیپ سوالات رو به خاطر بسپاریم و در آزمون های بعدی این اشتباه رو مرتکب نشیم.

دسته دوم سوالاتی هستند که برای حل اونها تلاش کردیم اما به جوابی که در گزینه ها باشه نرسیدیم. با این سوالات مانند سوالات نادرست برخورد میکنیم.

طبیعتا در هر آزمون اشتباهاتی مرتکب میشیم که باعث میشود به تراز ایده آل خودمون نرسیم.

پیشنهاد میشه یک دفترچه تهیه کنید و در پایان هر آزمون اشتباهات خودتون رو در اون یادداشت کنید. شب قبل از آزمون بعدی به این دفترچه مراجعه کنید و اشتباهات متداول خودتون رو مرور کنید. این کار باعث میشه اشتباهات گذشته رو تکرار نکنیم.